Wiązary

Wiązary

Drewniane wiązary dachowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w konstrukcji dachów budynków mieszkalnych i użytkowych. Pomimo nieustannego rozwoju technologii, drewno wciąż pozostaje jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych, naturalnych materiałów budowlanych.

Podstawową zaletą, która wyróżnia drewniane wiązary dachowe, jest możliwość znacznego obniżenia kosztów budowli - strop betonowy można bowiem z powodzeniem zastąpić dolnym pasem konstrukcji. Ponadto Konstrukcja z wiązarów kratowych jest bardzo sztywna i odporna na ugięcia, nie wymaga ona podpierania od dołu słupami, podciągami ani ścianami nośnymi

Takie wiązary mają oczywiście także wady - ich wykonanie jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej dokładności.

Dlatego proponujemy Państwu wykonanie gotowych powtarzalnych konstrukcji wiązarowych, z zachowaniem najwyższej dokładności. Konstrukcje stworzone w naszym zakładzie znacząco będą przewyższać jakością, te wykonane na placu budowy. Cienkie elementy są bardziej wrażliwe na działanie ognia i korozję biologiczną (grzyby i owady), dlatego szczególnie ważna jest odpowiednia jakość drewna, którą skrupulatnie sprawdzamy i współpracujemy tylko z zaufanymi dostawcami tarcicy.

Cytując Wikipedię - Wiązar (więzar) – podstawowy element nośny konstrukcji dachu (więźby dachowej) przenoszący działające nań obciążenia (ciężar własny, śnieg, wiatr) na podpory główne (ściany lub słupy).W zależności od użytego materiału można wyróżnić:


wiązar drewniany - w budownictwie tradycyjnym jest to para krokwi opartych na belce stropowej lub ścianie zewnętrznej budynku za pośrednictwem murłaty. W zależności od rozpiętości podpór i zastosowanego rozwiązania wiązar wzmacnia się dodatkowo drewnianymi belkami. Najczęściej stosowane są rozwiązania wiązarów ciesielskich: wiązar krokwiowy, wiązar jętkowy, wiązar płatwiowo-kleszczowy, wiązar wieszarowy.

Technologia produkcji wiązarów

Najczęściej stosowane są rozwiązania wiązarów ciesielskich: wiązar krokwiowy, wiązar jętkowy, wiązar płatwiowo-kleszczowy, wiązar wieszarowy.